ادبیات و داستان

ادبیات داستانی

عناصرداستان به زبان ساده
عناصر اساسی داستان و مفاهیم بنیادین داستان کدام است؟ و  معنای هریک چیست؟ بر کدام عمل دلالت دارد؟ و چه ظرفیت‎هایی را در روایت داستان در اختیار نویسنده می‎گذارند؟ اگر می‎خواهید پاسخ این سوال‎ها را دریابید، متن زیر بسیار راه گشاست. سیاهه‎ای از واژه‎هایی که بر عناصر کلیدی سازنده‎ی داستان دلالت دارند و یا از مفاهیم مرتبط با این عناصر حکایت دارند که در درک عمل داستانی نقش محوری دارند. جمال میرصادقی شرحی همه فهم و ساده در اختیار ما قرار داده تا اگر در باره یک داستان حرف می‎زنیم بدانیم چگونه و با استفاده از چه واژه‎هایی دریافت خود را بازگو کنیم و از سوی دیگر اگر خواننده نقد یک اثر داستانی هستیم، با استفاده از همین واژه‎ها که بر عناصر و المان‎های درون متنی اثر اشاره دارند، سر از حرفهای منتقد محترم در آوریم. خلاصه اینها مجموعه‎ای از کلیدی‎ترین لغات حوزه‎ی داستان‎نویسی‎ست، لغاتی که هرخواننده حرفه‎ای باید به آنها آگاهی و اشراف داشته باشد و خواننده‎های غیر حرفه‎ای هم اگر بدانند، مطمئنا ضرر نخواهند کرد.


ادامه مطلب
نوشته شده در جمعه سی ام دی ۱۳۹۰ساعت 1:15 توسط شهروز

درختان‌ را دوست‌ مي‌دارم‌
كه‌ به‌ احترام‌ تو قيام‌ كرده‌اند،
و آب‌ را
‌كه‌ مهر مادر توست،
خون‌ تو شرف‌ را سرخگون‌ كرده‌ است:
شفق، آينه‌دار نجابتت،
و فلق، محرابي،


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۰ساعت 1:47 توسط شهروز

 بخش هایی که  از جهت زبان عامیانه جالب توجّه هستند در داستان " کباب غاز " جمالزاده بررسی شده است


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۰ساعت 1:16 توسط شهروز

«سعدی نامه»یا «بوستان» اثر ارجمند و پرآوازه شاعر و نویسنده اندیشه‏ ور ایران، سعدی شیرازی ، به قو ل استاد مرحوم غلامحسین یوسفی مشهورتر از آن است که به معرفی نیاز داشته باشد. پسندها و آرزوهای سعدی در «بوستان» بیش از دیگر آثار او جلوه‏گر است به عبارت دیگر، سعدی مدینه فاضله‏ای را که می‏ جسته در «بوستان» تصویر کرده است. در این کتاب- پرمغز از دنیای واقعی- جهان همه نیکی است و پاکی و دادگری و انسانیت، یعنی عالم چنان که باید باشد و به قول مولوی:

«شربت اندر شربت است»


ادامه مطلب
نوشته شده در دوشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۰ساعت 1:6 توسط شهروز

قصّه گويي و حکايت پردازي از ابتدايي ترين دوره هاي تمدن بشري مايه ي تفريح و سرگرمي آنان بوده و تا عصر ما نيز ادامه يافته است . اگر چه در اين مدّت طولاني اهداف و کارکردهاي مختلفي پذيرفته و گاهي از ضربه هاي سياسي ، اجتماعي ، انتقادي ، تعليمي و عرفاني و ..... لطمه خورده  است. امّا به علّت ويژگي هاي خاص و تأثيراتي که بر اذهان و افکار مردم جامعه داشته همواره به عنوان يک ابزار مهّم و اساسي در خدمت انتقال مفاهيم به مخاطبان خود به شمار مي رفته است .


ادامه مطلب
نوشته شده در یکشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۰ساعت 0:2 توسط شهروز


قالب جدید وبلاگ پيجك دات نت

Music Code By: AvA

چت روم فارسي و پرسرعت